Vesti

Poreski sistem za imigrante u Kini

Sedmi nacionalni popis stanovništva otkrio je da je broj stranaca koji žive u Kini duže od tri meseca porastao na 845.697 u 2020. Broj stranaca je samo godinu dana ranije bio 593.832. U prvoj polovini 2021. Nacionalna uprava za imigraciju odobrila je 380.000 boravišnih dozvola za strance.

Prema planovima Pekinga za reformu poreskih izuzeća na naknade stranim zaposlenima, poreski sistem za imigrante u Kini doživeće transformaciju. Od momenta donošenja neke inostrane firme razmatraju premeštanje celog ili dela svojih operacija iz Kine.

Šta morate znati o režimu poreza na dohodak pojedinca (IIT)

Ko plaća porez na dohodak pojedinca u Kini?

Kineski zakon propisuje da će pojedinci koji imaju prebivalište ili žive u Kini ukupno 183 dana u poreskoj godini, biti kategorisani kao poreski rezidenti. Ali tek nakon što u zemlji ostane šest godina zaredom, bez izlaska dužeg od 30 dana, oporezovaće se ukupan prihod.

Nerezidenti plaćaju porez samo na dohodak ostvaren u Kini

Strani stručnjaci koje priznaje kineska vlada oslobođeni su oporezivanja, uključujući osoblje Ujedinjenih nacija i one koji rade na projektima pomoći UN. Ista pravila važe za ljude koji rade u Kini u okviru bilateralnih programa kulturne i obrazovne razmene koje plaćaju druge države.

Koja vrsta dohotka se oporezuje u Kini?

Naknada za IIT primjenjuje se na ljude koji zarađuju dvenvnice, plate, naknade za autore ili lične usluge. U oporezovani prihod ubraja se i prihod od tantijema, poslovnih operacija, kamata, dividendi i bonusa. Oporezuju se i prihodi od lizinga nekretnina ili transakcija, kao i potencijalni prihodi.

Koja je stopa poreza na dohodak pojedinca u Kini?

Kina primjenjuje sedmostepeni progresivni sistem poreza na dohodak pojedinca.

Dobijaju li iseljenici poreske olakšice u Kini?

Strani radnici uživaju istu stopu poreza na dohodak i pragove kao i kineski državljani. Nacionalni prag za porez na dohodak iznosi 5000 juana (783 USD) mesečno.

Za sada, strani poreski obveznici imaju pravo na posebne stavke odbitka. Ove stavke uključuju najam stambenog prostora do 1.500 juana mesečno, obrazovanje dece do 1.000 juana mesečno i kontinuirano učenje do 400 juana mesečno.

Krajem 2018, Peking je najavio da će se poreske olakšice za naknade za strance postepeno ukidati sve do 2022.

Kako bi pomogli stranim preduzećima, Ministarstvo finansija i Državna poreska uprava najavili su pauzu krajem decembra 2021.  Poreske olakšice će se produžiti na još dve godine, a poreski sistem za imigrante u Kini ostaće nepromenjen.

Bonusi na kraju godine neće biti uključeni samo u mesec u kojem su dati, već će se ravnomerno podeliti na 12 meseci. Podsticaji kapitala koje nude firme koje se kotiraju na berzi će se posebno oporezivati do kraja ove godine.

Ostavite Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Takođe Pogledaj:
Close
Back to top button