Poreska oslobođenja za strance u Kini
Poreska oslobođenja za strance u Kini postoje već godinama. Za ovu godinu najavljene su promene, ali…
[dropcap]O[/dropcap]dluku Kine o produženju poreskih izuzeća na naknade zaposlenim strancima na još dve godine pozdravile su strane poslovne grupe. Ipak i dalje postoji zabrinutost zbog rastućih troškova, ograničenja putovanja povezanih sa koronavirusom i pristupa tržištu.
Evropska ekonomska komora u Kini
Joerg Wuttke, predsednik Evropske ekonomske komore u Kini, rekao je da je produženje neoporezivih naknada, koje su u petak objavili Ministarstvo finansija i Državna poreska uprava, vrlo značajno za strane kompanije. On je naveo da od ovih mera koristi ima i Kina.
Verujemo da će ovo rešenje koje pružaju kineske vlasti zaustaviti odliv stranih talenata iz Kine, što će dalje pomoći u održavanju visokog nivoa konkurencije i inovacija na kineskom tržištu, a takođe će poboljšati međunarodne odnose uopšteno, rekao je u svojoj izjavi objavljenoj prošle nedelje.
Evropska komora, koja ima 1700 kompanija članova, snažno je lobirala za zadržavanje poreskih olakšica. Prošle godine ova komora poslala je pismo najvišem kineskom vođstvu.
Američka ekonomska komora u Kini
Američka ekonomska komora u Kini (AmCham China) takođe je pozdravila odluku. Ona smatra da ova odluka pomaže kompanijama da zadrže i privuku određene radnike iz inostranstva, dok istovremeno upravljaju operativnim troškovima.
To pomaže Kini da privuče strana ulaganja, a istovremeno osigurava da najbolji talenti, domaći i inostrani, mogu sudelovati u ovoj dinamičnoj i rastućoj ekonomiji, rekao je u utorak Colm Rafferty, predsednik AmChama u Kini.
Premeštanje posla ili ostanak u Kini
Kako se rok približavao, strane kompanije postajale su sve zabrinutije. Više od trećine kompanija u Šangaju izjavilo je u aprilu 2021. da razmatra premeštanje celog ili dela poslovanja iz Kine.
Evropska komora procenjuje da bi se strane kompanije mogle suočiti sa povećanjem troškova do 76,9 posto za svakog zaposlenog koji ima dvoje dece u školi.
Polovina britanskih kompanija navodi da bi ih atraktivna politika poreza na dohodak osnažila da razmisle o ulaganju u određene gradove. Ovo je prošle nedelje objavila Britanska ekonomska komora u Kini.
Uprkos zabrinutosti zbog poreza poslednjih godina, Kina je i dalje najatraktivnije globalno odredište za strane ulagače. Njena iskorišćena direktna strana ulaganja (FDI) porasla su za 21,4 posto u odnosu na godinu ranije i iznose 157,2 milijarde američkih dolara u prvih 11 meseci prošle godine.