Vesti

Strane investicije u Kini

Direktne strane investicije u Kini prešle su granicu od 1 biliona juana (156,85 milijardi dolara) u prvih 11 meseci 2021, nadmašivši celokupna direktna strana ulaganja u 2020. i potvrđujući dominaciju Kine kao vodeće globalne investicione destinacije.

Strane investicije u Kini – 80 % u uslugama

Važno je istaći da su direktne strane investicije u Kini u uslugama činile oko 80 posto ukupnih ulaganja 2021.

Kina ubrzava otvaranje svog finansijskog sektora. Ona uklanja ograničenja stranog vlasništva za firme koje se bave hartijama od vrednosti, upravljanjem fondovima, životnim osiguranjem. Takođe, daje širi pristup sektoru usluga u pilot zonama slobodne trgovine.

Više kompanija finansiranih iz inostranstva nastanilo se u Kini prošle godine. Do sada je više od trećine od gotovo 1700 licenciranih finansijskih firmi u Šangaju u osnovi imalo kapital iz inostranstva, a ovaj broj nastavlja da raste.

Godine 2005. usluge su zauzimale samo 24,7 posto ukupnih direktnig stranih ulaganja u Kini. To se povećalo na više od 50 posto u 2011.  U 2020. ovaj procenat je bio 77,7  što usluge čini najboljim izborom za strane ulagače.

U 2015. uslužna industrija zauzimala je preko 50 posto kineskog BDP-a. Uz COVID-19, usluge su donele 54,2% kineskog ekonomskog rasta u prva tri tromesečja 2021. Ovakvim rezultatima usluge su postale vitalna snaga za održavanje stabilnog napretka kineske ekonomije.

Strane investicije u Kini – proizvodnja ne posustaje

 

Iako je sve veći priliv stranih ulaganja u uslužni sektor impresivan, analitičari kažu da se proizvodni sektor ne smanjuje.

Može izgledati kao da strane investicije u Kini više idu u pravcu usluga, a manje u proizvodnju, ali strani ulagači pridaju više pažnje istraživanju i razvoju, rekao je Fang Aiqing, zamenik direktora ekonomskog odbora Kineske narodne političke konsultativne konferencije (CPPCC) Nacionalnog odbora.

U prvih 11 meseci 2021. usluge za visokotehnološka preduzeća dovele su do povećanja priliva direktnih stranih ulaganja za 20,8 posto na godišnjem nivou. U sito vreme usluge poput pravnih, savetodavnih, ljudskih resursa i intelektualnog vlasništva pokrivaju industrije povezane sa proizvodnjom.

Američki hemijski div Dow uspostavio je centar za inovacije u Šangaju. To je ujedno i najveći istraživački i razvojni centar ove kompanije izvan Sjedinjenih Država.

Kompanija je potpisala memorandum o razumevanju za izgradnju novog proizvodnog središta u Zhanjiangu, provincija Guangdong. Dow će u stratu uložiti 250 miliona dolara.

„Dugoročno, predviđamo da će se transformacija Kine u društvo sa niskim emisijama ugljenika ubrzati i time pružiti Dowu mogućnost da iskoristi naše lokalne sposobnosti i vodeću svetsku inovaciju za više ulaganja“, rekao je Jon Penrice, predsednik Dow Azija – Pacifik.

Ostavite Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Takođe Pogledaj:
Close
Back to top button