Život u Kini

Vodič Za Podnošenje Zahteva Za Radne Dozvole Kategorije A

Kako možemo utvrditi da li stranac pripada A kategoriji za vrhunske talente?

Strani vrhunski talenti u kategoriji A su:

– naučnici,
– lideri u nauci i tehnologiji,
– međunarodni preduzetnici,
– talenti koji zadovoljavaju potrebe kineskog ekonomskog i društvenog razvoja,
– talenti koji ispunjavaju kriterijume za bodovanje.

Strani vrhunski talenti ne podležu ograničenjima u godinama i radnom iskustvu.

Ako strani talenat ispunjava bilo koji od dole navedenih uslova biće klasifikovan u kategoriju A i podvrgnut politici „Zeleni kanal“ i „Tolerisanje nedostataka“:

– Odabran za program domaćih talenata;
– Potvrđen međunarodnim kriterijumima profesionalnih dostignuća;
– Odgovara potražnji tržišta za radnim mestima koje podstiče vlada;
– Inovativni i preduzetnički talenti;
– Izvanredni mladi talenti;
– Ocenjen sa 85 bodova ili više.

Olakšice za vrhunske talente (klasa A) prilikom podnošenje zahteva za radnu dozvolu

– Strani vrhunski talenti koji su u okviru online procesa odabrani za domaće programe talenata ne moraju naknadno slati fizička dokumenta na proveru;

– Strani vrhunski talenti (kategorija A) koji zadovoljavaju standarde za strance koji rade u Kini, a nalaze se u okviru programa domaćih talenata, moraju da ispunjavaju međunarodno priznate standarde profesionalnih dostignuća, sa dokazom o radnim kvalifikacijama utemeljenim na sistemu garancija (osim za one koji ispunjavaju kriterijume za priznavanje profesionalnih dostignuća na osnovu dosadašnjeg radnog iskustva);

– Strani vrhunski talenti (Kategorija A) koji zadovoljavaju standarde za rad u Kini, a koji su odabrani za programe domaćih talenata moraju da ispunjavaju međunarodno priznate kriterijume za priznavanje profesionalnih dostignuća, strani talenti koji zadovoljavaju potrebe tržišno orijentisanih i podsticanih kategorija poslova; inovativni i preduzetnički talenti; oni sa najvišim (akademskim) sertifikatom prema sistemu garancija;

– Oni koji su već ušli u zemlju sa drugim tipom viza ili važećim dokumentima za boravak mogu podneti zahtev za radnu dozvolu za strance;

– Nakon što je zahtev za radnu dozvolu za dolazak stranca u Kinu podnet, telo koje odlučuje će ga razmotriti i doneti odluku o njemu u roku od pet radnih dana;

– Oni koji žele da rade u Kini kraće od 90 dana mogu se prijaviti za pozivno pismo stranim stručnjacima, a sa njima mogu doći i drugi strani stručnjaci. Nakon što dobiju pozivno pismo stranim stručnjacima, oni mogu podneti zahtev za F vizu, koja omogućuje višestruki ulazak i izlazak, a da pritom ne moraju podneti zahtev za radnu boravišnu dozvolu nakon ulaska u Kinu;

– Radna dozvola strancima za dolazak u Kinu izdaje se na najviše pet godina.

Oni koji se kvalifikuju kao vrhunski strani talenti (Kategorija A) moraće da ispune sledeće uslove pre nego što podnesu zahtev za radnu vizu.

– Moraju imati najmanje 18 godina, biti dobrog zdravlja, potvrdu da nisu osuđivani, identifikovanog poslodavca na tom području, posedovati potrebne stručne veštine ili odgovarajući nivo znanja za obavljanje posla.

– Posao kojim se bave mora zadovoljavati potrebe kineskog ekonomskog i društvenog razvoja i moraju biti profesionalci koji su hitno potrebni u zemlji.

Kako se prijaviti?

Stranci izvan Kine

Koraci prijave:

– Pismo obaveštenja o radnoj dozvoli stranca
– PU zahtev
– Radna viza
– Ulazak sa Z vizom
– Zahtev za radnu dozvolu stranca
– Radna boravišna dozvola

Stranci u Kini

Stranci koji su ušli u Kinu pod određenim uslovima mogu podneti zahtev direktno za radnu dozvolu stranca.

– Podnesite zahtev za radnu dozvolu stranca – boravišna dozvola radnog tipa (ulazak i izlazak).

– Zahtev za pismo obaveštenja o radnoj dozvoli stranca – Boravišna dozvola za rad (ulazak i izlazak) – Zahtev za radnu dozvolu stranca.

Oni koji ne ispunjavaju gore pomenute uslove, a već su ušli u Kinu, slediće proceduru novog pisma obaveštenja o radnoj dozvoli stranca.

Da li poslodavci postupanje sa radnom dozvolom mogu prepustiti agentu?

Poslodavci mogu preneti rukovanje radnom dozvolom agentu registrovanom u Sistemu usluga za strance koji rade u Kini.

Ako se postupak prijave, odlaganja, izmene, poništenja ili ponovnog podnošenja prosleđuje agenciji za stručne usluge, potrebno je dostaviti i ovlašćenje poslodavca, ali i navesti ovlašćenog subjekta i predmete po kojima se subjekat ovlašćuje.

[box type=“info“ align=““ class=““ width=““]NEKOLIKO SAVETA O PRIJAVI ZA BORAVIŠNU DOZVOLU

1. Stranac može podneti zahtev za izdavanje potvrde o boravku, produženju boravka, obnovi ili ponovnom izdavanju potvrde o boravku. Ukoliko prijava ispunjava odredbe zakona, Imigraciona uprava organa javne bezbednosti izdaće potvrdu o prihvatanju prijave sa rokom validnosti do 15 dana, a zatim će doneti odluku da li će izdati potvrdu o boravku tokom perioda validnosti potvrde o prihvatanju prijave.

2. Ako proces ili dokumenti podnosioca zahteva ne zadovoljavaju odredbe zakona, Imigraciona uprava će obavestiti podnosioca koje postupke da ponovi ili koje dokumente da doda svojoj prijavi.

3. Ukoliko se pasoš ili druge međunarodne putne isprave prihvate i udju u proces administracije, stranci mogu legalno boraviti u Kini na osnovu potvrde o prihvatanju dokumenata.

4. Ako stranac koji poseduje potvrdu za studijski boravak mora na terenski rad ili mora da odradi pripravnički staž, podnosi zahtev za dozvolu boravka Imigracionoj upravi. Kasnije će dati dodatne informacije kao što su mesto i trajanje terenskog rada ili pripravništva.

5. Ako stranac na teritoriji Kine ne može podneti zahtev za novi pasoš ili međunarodnu putnu ispravu (zbog gubitka, oštećenja, krađe ili pljačke), može se obratiti Imigracionoj upravi lokalnog organa javne bezbednosti u mestu boravka kako bi bezbedno izašli iz zemlje.

6. Stranci koji poseduju potvrde o području boravka, stranci koji ulaze u zemlju privremeno i sa ograničenim prostorom za kretanje koje je odobrio organ imigracione granične inspekcije moraju ostati na prethodno određenom području.

– Broj ulazaka se odnosi na broj puta koji nosilac potvrde može ući u zemlju tokom važenja vize.

– Period važenja vize (ulaska) odnosi se na važeći vremenski raspon za ulazak koju poseduje nosilac vize. Osim ukoliko organ koji je izdao vizu ne odredi drugačije, viza stupa na snagu od datuma izdavanja i ističe u 24:00 po pekinškom vremenu na dan isteka.

– Termin boravak odnosi se na vremensko ograničenje boravka stranaca nakon svakog ulaska, računajući od sledećeg dana nakon dolaska. – Kratkoročno se odnosi na boravak u Kini na ne više od 180 dana.

– Dugotrajni i stalni boravak odnosi se na boravak u Kini duži od 180 dana. [/box]

Ostavite Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button