Vrste Kuhinje U Kini
[dropcap]U[/dropcap]osnovi kineske kuhinje je 7 stilova. Ovi stilovi se odnose na pojedine regije i mogu se nazvati delom kineske kulture.
Koliko stilova kineske kuhinje ste Vi upoznali? Možemo Vam samo reći da je kineska kuhinja mnogo bogatija u stilovima, elementima i ukusima od onoga što smo mi imali prilike da probamo. Razlikuje se po regijama, vrstama sastojaka, i može imati neverovatne i neočekivane kombinacije ukusa.
Lako se mogu objasniti osnovne razlike. Ali za ostatak istraživanja morate otputovati u neki od gradova Kine i probati svojim sopstvenim nepcima.
Jednom kada upoznate osnovne razlike ovih 7 stilova kineske kuhinje biće vam lakše da odlučite koji stil preferirate kada ih uporedite sa ukusima na koje ste navikli ili koje volite.
Na primer, ukoliko preferirate slatku hranu sa sosevima prijaće vam kantonska kuhinja, a za ljuti stil preporučujemo da naručite neko jelo sečuanske kuhinje.
Stilovi kineske kuhinje
- Sečuanska kuhinja – osnovna razlika u odnosu na druge stilove kuhinje je ta što ovu kuhinju odlikuje ljutina. Glavni sastojci su čili, sečuanski biber, beli luk, đumbir, kikiriki, pasta susama.
- Kantonska kuhinja – ovu kuhinju odlikuje slatkoća. Kao metod kuvanja se koristi pirjanje, kuvanje, dinstanje i mnogobrojni sosevi.
- Hunan kuhinja – zaštitni znak ove kuhinje je svežina sastojaka koji su lokalnog porekla. Odlikuje je brzo pečena, kao i hrana kuvana na pari ili dimljena, odnosno bogata, kremasta jela, sa hrskavim povrćem.
- Šangajska kuhinja – predstavlja modifikacije kuhinja u blizini Šangaja. Sastavni deo jela su alkohol, usoljena mesa, morska hrana i povrće.
- Pekinška kuhinja – najčešće se služi u malim porcijama, a odlikuje je soja, pasta od susama, mladi luk, pileće meso uz slatki i kiseli sos.
- Fudžijan kuhinja – je znatno lakša od ostalih. Odlikuje je veliki broj supa sa slatkim, ljutim ili kiselim ukusom.
- Šandong kuhinja – glavni element ove kuhinje je riba. To znači da su glavni sastojci ove kuhinje morska hrana, kikiriki, zrnevlje i povrće.
A da li znate glavne benefite sastojaka kineske kuhinje? Mnogi od njih se nalaze skoro u svakom jelu.
- Morska hrana – odličan izvor proteina, vitamina i minerala. Ima visok sadržaj omega 3 masnih kiselina.
- Brokoli – bogat vitaminima A, C, kalcijumom i vlaknima. Prema nekim istraživanjima sadrži elemente koji su antikancerogeni .
- Đumbir – pomaže zdravom varenju. Može da ublaži inflamaciju pojedinih organa.
- Beli luk – pomaže protiv određenih vrsta raka (kažu istraživanja, mi samo prenosimo). Može da smanji rizik od srčanih oboljenja smanjenjem nivoa holesterola.
- Čili papričice – ljuta hrana ubrzava vaš metobolizam, a može smanjiti efekte lošeg holesterola.