Vesti

Obaveštenje o zahtevu za vizu

[dropcap]E[/dropcap]pidemija COVID-19 se sporadično javlja u Kini, ali uz mere prevencije i kontrole situacija je stabilna. Mnogi stranci žive i rade u Kini, pa je bilo neophodno uspostaviti pravila. Ovaj tekst predstavlja obaveštenje o zahtevu za vizu i svim pravilima.

Budući da nisu upoznati sa kineskim jezikom i propisima, legalan rad u Kini strancima često predstavlja problem.

 
OBAVEŠTENJE O ZAHTEVU ZA VIZU:

 

1. STRANCI U KINI MORAJU POŠTOVATI KINESKE ZAKONE I PROPISE

– Podnosioci zahteva moraju proveriti da li su njihove vize važeće. Ukoliko viza istekne ili je broj ulazaka nedovoljan, podnosioci zahteva moraju iznova podneti zahtev za vizu;

– Ukoliko stranci u Kinu ulaze sa životinjima, biljkama, noseći gotovinu i drugu robu, moraju se pridržavati odgovarajućih kineskih zakona i propisa. Oni moraju biti upoznati sa propisanim zdravstvenim karantinom, inspekcijama životinja i biljaka, carinama i institucijama za finansijski nadzor;

– Stranci koji ulaze u Kinu ne mogu se baviti aktivnosti koje nisu povezane sa oblastima za koje podnose zahtev za vizu;

– Strani državljani ne mogu produžiti boravak u Kini. Strani državljani u Kini moraju voditi računa o validnosti svojih pasoša i vremenu boravka koji viza odobrava. Ukoliko je neophodno da produže boravak, oni moraju pre isteka roka (minimum nedelju dana) da odu u obližnju policijsku stanicu i podnesu zahtev za produženje boravka;

– Bez dopuštenja stranci ne mogu ulaziti u područja koja nisu dopuštena stranim državljanima;

– Sledeće situacije dovešće do odbijanja ukrcavanja, odbijanja ulaska u Kinu ili će rezultovati novčanom kaznom, pa se trudite da ih izbegavate:

i. Oni koji ulaze u Kinu bez prethodnog podnošenja zahteva za vizu (isključujući one kojima viza nije potrebna: San Marino, Mauricijus, Sejšeli, Bahami, Fidži, Grenada, Ekvador, Tango, Srbija, Barbados, Ujedinjeni Arapski Emirati, Bosna i Hercegovina, Belorusija I Katar).

ii. Oni koji u Kinu dolaze sa isteklim i nevažećim vizama;

iii. Prekoračenje (produženje boravka) u Kini;

iv. Oni kojima je istekao pasoš tokom boravka u Kini (bilo da je rok boravka vize važeći ili ne).

Rok važenja vize

 

2. ŠTA ZNAČI ROK VAŽENJA VIZE?

Odnosi se na validnost perioda ulaska koji je odobren vizom. Ako u njoj nema posebne oznake, viza stupa na snagu od datuma izdavanja i biće nevažeća u 24:00 po pekinškom vremenu na datum isteka.

3. ŠTA ZNAČI BORAVAK SA VIZOM?

Odnosi se na vremensko ograničenje ulaska u okviru koga imalac vize može slobodno boraviti u Kini. Ovaj period se računa od sledećeg dana nakon ulaska.

Obaveštenje o zahtevu za vizu – proces

 

4. KOLIKO TRAJE PROCES ZA DOBIJANJE VIZE?

U normalnim okolnostima, ambasade i konzulati u inostranstvu mogu podneti zahtev za vize u roku od četiri do pet radnih dana. U nekim slučajevima, ambasade i konzulati u inostranstvu imaju pravo da povećaju rok za odobrenje viza. Za podnosioca zahteva najbolje je podnese zahtev za vizu oko mesec dana pre predloženog datuma ulaska. Za vreme epidemije, vreme za odobrenje vize biće i duži.

5. DA LI POSTOJI HITNA GARANCIJA ZA VIZE?

Ako vam je potrebna hitna garancija, obavestite službenika za vize prilikom podnošenja vize. Sve dok postoje razumne potrebe, službenik za izdavanje vize može zadovoljiti zahteve u okviru svojih mogućnosti. Podnosilac će u tom slučaju imati dodatne troškove prilikom podnošenja zahteva za vizu (oko 170 – 250 RMB).

6. MOGU LI SE PRIJAVITI ZA PRODUŽENJE VIZE?

Nakon isteka vize, podnosilac zahteva mora ponovo podneti zahtev. Kineske ambasade i konzulati u inostranstvu ne prihvataju zahteve za produženje vize. Prilikom podnošenja zahteva za vizu, podnosilac zahteva će na obrascu zahteva za vizu navesti period boravka u Kini. Nakon ulaska u zemlju, ukoliko stranac iz nekog razloga ne može napustiti Kinu prema prvobitnom planu, mora podneti zahtev za produženje vize lokalnoj kancelariji javne bezbednosti za ulazno-izlazne poslove pre isteka boravka.

7. ŠTA ZNAČI BORAVIŠNA DOZVOLA BEZ VIZE?

Stranci sa važećom boravišnom dozvolom mogu boraviti u Kini, ulaziti i izlaziti iz Kine nekoliko puta tokom važenja boravišne dozvole bez dodatnih viza.

Oni koji poseduju validnu dozvolu za strance u Kini mogu ostati u Kini, ulaziti i izlaziti iz zemlje nekoliko puta bez dodatnih viza.

Obaveštenje o zahtevu za vizu – Viza na licu mesta

 

8. KAKO STRANCI PODNOSE  ZAHTEV ZA VIZE U LUKAMA?

Kineski podnosioci zahteva za vizu unapred će podneti zahtev za vize kineskim ambasadama i konzulatima u inostranstvu, kancelarijama u HK i Macau ili drugim inostranim institucijama ovlašćenim od strane Ministarstva spoljnih poslova. Podnosioci zahteva moraju unapred ispuniti zahtev za vizu u skladu sa svojim planom puta.

Stranci kojima je potreban hitan ulazak iz humanitarnih razloga, ili stranci koje su partneri pozvali da uđu u zemlju radi hitnih poslova, hitne sanacije projekata ili imaju druge potrebe za hitnim ulaskom, moraju imati popratne dokumente nadležnih tela. Ovi im dokumenti omogućuju podnošenje zahteva za vize na mestu ulaska u Kinu.

Ako poseduju te dokumente, mogu podneti zahtev za vizu upravi koju ovlasti i poveri joj taj posao Ministarstvo javne sigurnosti. Vlasti ograničavaju podnosioce zahteva na ona mesta u kojima Državno veće Kine dopušta poslovanje sa ovim tipom vize. Ukoliko turistička agencija organizuje ulazni turizam prema relevantnim zahtevima, agencija može podneti zahtev za grupnu turističku vizu upravi.

Podnošenje zahteva za vizu ne znači da se zahtev automatski odobrava, a sve odgovornosti su na podnosiocu zahteva. Osim 24-satnog tranzita bez napuštanja aerodroma, 72-satnog tranzita u sedam gradova poput Pekinga i Šangaja, 6-dnevnog obilaska Guangdonga i 15-dnevnog obilaska bez vize u Hainanu, američki i francuski državljani koji dolaze u Kinu moraju dobiti vize i ne mogu podnositi zahtev za vizu u mestu ulaska.

Ostavite Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Takođe Pogledaj:
Close
Back to top button