Vesti

Poreske olakšice za strance u Kini

[dropcap]M[/dropcap]inistarstvo finansija i Državna poreska uprava izdali su 31. decembra 2021. Cirkular [2021.] br. 43 o nastavku poreskih olakšica na dohodak stranaca kao što su inostrane lične naknade i subvencije.

Cirkular br. 43 produžio je primenu politike za poreske olakšice i subvencije za strance u Kini, ukinuvši odredbe iz Cirkulara [2018.] br. 164 iz 2018. godine.

Strani radnici koji žive i rade u Kini mogu nastaviti da uživaju u poreskim olakšicama za stambene subvencije. Ista politika nastavlja da se primenjuje i na troškove obuke jezika i troškove obrazovanja dece do kraja 2023.

Iseljenici koji rade u Kini uživaju u raznim „povlasticama u naturi“ (BIK), koje su oslobođene poreza. One se ponekad nazivaju „beneficijama“ oslobođenim poreza ili neoporezivim „dodatnim beneficijama“. BIK je dodatna naknada, nije uključena u platu ili plate, ali je isplaćena na povratnoj i bezgotovinskoj osnovi.

Zbog primene izmenjenog Zakona o porezu na dohodak građana (IIT) i relevantnih propisa iz januara 2019., određeni neoporezivi BIK biće zamenjeni dodatnim odbicima po pojedinim stavkama za neke iseljenike. Drugi neoporezivi BIK mogli bi prestati biti izuzeti od IIT-a od sledeće godine.

Promena politike izazvala je zabrinutost među strancima i njihovim poslodavcima. Oni bi se mogli suočiti sa povećanjem poreskog opterećenja ili troškova rada. Članak objašnjava implikacije izmenjene politike i daje predloge iz poreske, kadrovske i pravne perspektive.

Koje su poreske olakšice za strance u Kini?

 

Pojedinci koji nemaju prebivalište u Kini, a koji trenutno rade u Kini mogu uživati u neoporezivim beneficijama, u sledećih osam kategorija:

– Troškovi stanovanja;

– Troškovi obrazovanja za decu;

– Troškovi obuke jezika;

– Naknada za obrok;

– Naknada za pranje veša;

– Trošak preseljenja;

– Troškovi poslovnog putovanja;

– Trošak odlaska do države porekla.

Ove beneficije mogu biti izuzete od IIT-a pod uslovom da su troškovi razumnog iznosa i da postoji odgovarajuća popratna dokumentacija, kao što su fakture (fapiao). Postoje specifični zahtevi za svaku kategoriju. Na primer, za troškove odlaska do zemlje porekla, najviše dva putovanja godišnje mogu biti izuzeta od IIT-a.

Trogodišnje prelazno razdoblje za poreske rezidente koji nisu u Kini

 

Sa novim Zakonom o IIT-u koji je stupio na snagu 1. januara 2019., vlada je razmotrila ukidanje poreskog oslobođenja na posebne beneficije za strance. Ovo je delimično učinjeno u pokušaju izjednačavanja naknada između domaćih i stranih poreskih rezidenata.

Kako bi se osigurala glatka tranzicija politike, krajem 2018. Ministarstvo finansija i Državna poreska uprava zajednički su objavili Obaveštenje o problemu konvergencije preferencijalne politike (Cai Shui [2018] br. 164).

Obaveštenje je uvelo trogodišnje prelazno razdoblje. Od 1. januara 2019. do 31. decembra 2021. poreski rezidenti koji nemaju prebivalište u Kini (žive 183 dana ili više u Kini u određenoj poreskoj godini) mogu odabrati jednu od dve opcije:

1. Beneficije oslobođene poreza;

2. Šest dodatnih odbitaka.

Šest dodatnih odbitaka po stavkama uključuje:

– Troškovi obrazovanja dece;

– Troškovi kontinuiranog obrazovanja,

– Kamata na stambene hipoteke;

– Najam stambenog prostora;

– Troškovi zdravstvene zaštite za ozbiljne bolesti;

– Troškovi za zbrinjavanje starijih osoba.

Ove dve opcije se ne mogu istovremeno koristiti. Nakon što se odluče, poreski rezidenti koji nisu u Kini ne mogu promeniti svoje preferencije u okviru tekuće poreske godine.

Prema Obaveštenju, nakon trogodišnjeg prelaznog perioda, počevši od 1. januara 2022., poreski rezidenti koji nemaju sedište u Kini više neće uživati u povlašćenim politikama oslobađanja od poreza, uključujući stanovanje, obuku jezika i obrazovanje dece .

Zamene odbicima

 

Umesto toga, tri kategorije beneficija biće zamenjene odgovarajućim dodatnim odbitcima (najam stana, troškovi kontinuiranog obrazovanja i troškovi obrazovanja dece).

Što se tiče preostalih pet kategorija beneficija (odnosno naknada za obrok, pranje veša, trošak preseljenja, trošak poslovnog putovanja i trošak odlaska u zemlju porekla), nije razjašnjeno da li stranci i dalje mogu biti oslobođeni poreza.

S obzirom na mogućnost da država može ukinuti poreska oslobođenja na svih osam beneficija ili da poreski ured može postati rigorozniji u odobravanju poreskih izuzeća za preostale stavke, poslodavci bi trebalo da se pripreme na moguće promene što je pre moguće.

U poređenju sa šest dodatnih odbitaka po stavkama, osam neoporezivih beneficija korisnije su za iseljenike koji imaju veći prihod i nivo troškova.

Neoporezive naknade u naturi odbijaju se na osnovu stvarnog troška, iako iznos podleže ograničenju tzv. „razumnog“ iznosa, koji se zasniva na lokalnom životnom standardu, visini potrošnje, tržišnoj ceni itd., a udeo od oko 30 do 35 posto mesečne plate stranaca je obično prihvatljivo za poresko telo.

Međutim, većina dodatnih odbitaka (osim troškova zdravstvene zaštite) odbija se na standardnoj osnovi.

Na primer, precizirani standard odbitka za naknade za obrazovanje dece iznosi 1000 RMB po detetu mesečno – to može biti mnogo manji iznos od stvarnih troškova stranca za obrazovanje dece.

Poreske olakšice za strance u Kini -međunarodne škole

 

Stranci sa decom u međunarodnim školama mogu biti relativno više pogođeni. Međunarodna školarina može iznositi desetine hiljada dolara po detetu godišnje. Nakon što troškovi obrazovanja dece izgube status oslobođenja od poreza, iseljenici sa decom u takvim školama suočiće se sa znatno većim ukupnim poreskim opterećenjem.

Stranci koji zarađuju dovoljno novca da se uključe u poreski razred od 35 ili 40 posto sa nekoliko dece u međunarodnoj školi suočiće se sa nekoliko hiljada dolara dodatnog oporezivanja.

Ipak, ova tranziciona politika nije nužno loša stvar za sve strance.

Pre su, da bi uživali u neoporezivim beneficijama, stranci svakog meseca morali da dostave odgovarajuće fakture ili račune za svaki trošak, što nije uvek lako.

Na primer, ako stranac želi da potražuje troškove najma, nije dovoljno jednostavno potpisati ugovor o najmu sa najmodavcem. Kako bi dobio fakturu za najam, stranac mora tražiti od stanodavca da zabeleži ugovor o najmu i dostavi račun svakog meseca. U praksi, neki ljudi pokušavaju zaobići ovaj proces korišćenjem alternativnih faktura, što nije preporučljivo u smislu usklađenosti.

Osim toga, stranci čiji prihodi nisu toliko visoki i ne mogu uživati u neoporezivim beneficijama moći će da koriste šest preciziranih odbitaka sve dok su poreski obveznici rezidenti. Strani radnici mogu zatražiti odbitke po pojedinim pojedinostima direktno putem svoje poreske prijave ili putem svog poslodavca, nakon što dobiju svoj poreski broj u poreskoj kancelariji. Proces prijave biće puno lakši od podnošenja hrpe računa.

Priprema za mogući prelaz

 

Promena politike bi mogla dovesti do toga da se zaposleni u inostranstvu suoče sa smanjenjem do 13 posto svoje neto plate. Poslodavci bi trebalo da preispitaju ugovore o radu sa pogođenim radnicima i razmotre restrukturiranje paketa plata radnika. Rana komunikacija i planiranje mogu poboljšati transparentnost kako bi se izbegli bilo kakvi sporovi.

U nekim okolnostima, preduzeća će možda morati da nadoknade stranim radnicima njihov povećani poreski teret. “Za veće multinacionalne kompanije to će biti veliki teret. To bi bilo značajno za mala i srednja preduzeća (MSP). Posebno će benfite osetiti preduzeća koja se bore sa troškovima višestrukih iseljenika u Kini iz operativne dobiti. Te bi kompanije možda trebalo da prilagode svoj model, razmišljajući o zapošljavanju više „domaćih“ radnika.

Velike multinacionalne kompanije (MNC) mogu se suočiti sa povećanim troškovima slanja osoblja u Kinu. Radi kontrole troškova, sedišta ovih kompanija moraće biti razboritija i agilnija u planiranju slanja radnika u Kinu.

Olakšice po regijama u Kini

 

Neke regije Kine uvode preferencijalne politike IIT-a kako bi smanjile poresko opterećenje stranih talenata. Na primer, preseljenje u područje Greater Bay postalo je strategija za neke multinacionalne kompanije.

Trenutno, područje Velikog zaliva Guangdong-Hong Kong-Makao nudi subvencije za IIT „vrhunskim“ i „hitno potrebnim“ stranim talentima. Oni uključuju i talente iz Hong Konga, Makaa i Tajvana. Ovakva politika može značajno smanjiti njihovu stopu IIT-a na 15 posto do kraja 2023.  Strani radnik mora raditi u određenih devet gradova u provinciji Guangdong i zadovoljiti definiciju „prekomorskih talenata“ i „vrhunskih talenata“ ili „talenta u nedostatku“ . On mora zadovoljiti osnovne uslove i zahteve u pogledu ugovornih uslova i prihoda, koje određuje opštinska uprava.

Hainan je takođe uveo sličnu preferencijalnu politiku IIT-a za “high-end” i “hitno potrebne” strane i domaće talente do kraja 2024. Hainan će zahtevati od stranih pojedinaca da potpišu ugovor o radu na duže od jedne godine sa kompanijom koja je registrovana i koji ima značajne operacije u Hainan FTP-u . Na taj način bi imali koristi od niže stope IIT-a u određenim sektorima. Od 2025. do 2035., Hainan FTP nastaviće sa snižavanjem stope IIT-a na 3, 10 i 15 posto (tri poreska razreda) za oporezivi dohodak podobnih talenata ostvaren u Hainanu. Ograničenje je da kvalifikovani strani ili kineski talenti moraju tamo boraviti ne manje od 183 dana u godini.

Druge regije takođe mogu razmotriti slične politike kako bi ostale kompetentne u privlačenju stranih talenata

 

Izvor: SFBC Šangaj

Ostavite Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Takođe Pogledaj:
Close
Back to top button