Život u Kini

Shein: Novi Modni Div Iz Kine

[dropcap]S[/dropcap]hein – novi modni div iz Kine postao je najveći brend brze mode na tržištu SAD-a. On je jeftiniji i brži od svojih konkurenata. Šta se to zapravo događa u zapadnom modnom svetu?

Osnivač Sheina Chris Xu pokrenuo je svoj brend SHEIN 2008. nakon što je dao otkaz u marketingu. Ipak, nakon skoro 15 godina malo je dostupnih podataka o kompaniji ili njenom osnivaču. Ono što znamo je da je svoju kompaniju She Inside osnovao 2008. godine, a nakon 7 godina promenio joj je ime u Shein.

Danas Shein vlada četvrtinom tržišta brze mode u SAD-u i nema nameru da zaustavi svoj rast. Brend je postao prava pretnja za velike, globalne modne igrače poput Inditexa i H&M.

Osnovna ideja iza Sheina je krajnje jednostavna: Uzmite konkurentski model, koristite automatizaciju, veštačku inteligenciju i lanac distribucije kako biste postali jeftiniji i brži od svih ostalih. Brend je vrlo dominantan na društvenim mrežama i aplikacijama. Na primer, u prvom kvartalu 2021. Shein aplikacije bile su na drugom mestu nakon Amazona, a nivo angažovanosti na TikToku je jako visok.

Danas je Shein jedna od retkih kineskih kompanija u inostranstvu koja je ima ovakav uticaj na tržište u SAD.

Pojedini konkurenti danas kritikuju strategiju i taktiku ovog brenda. Ipak, podsećanja radi, strategija kopiranja mode sa modnih pista i kreiranja odeće koja bi bila dostupna običnim potrošačima nije potekla iz Kine.

Shein je otišao i korak dalje, pa umesto par nedelja (toliko vremena je potrebno za testiranje i predstavlajnje novih modela konkurentima), Shein može kopirati stilove za samo jednu nedelju. Prilično ludo, zar ne?

Svaki dan ovaj brend na police svoje virtuelne prodavnice doda novih 6.000 artikala. Da bi to uradio, Shein koristi softver za analizu koji se provlači kroz web stranice za kupovinu i društvene mreže. Dok se drugi brendovi najviše oslanjaju na Instagram, Shein je dominantan na TikToku. Tik Tok je veoma popularan među mladim modnim fanovima, koji redovno objavljuju kratke video snimke sa isprobavanjem novih krpica – “Shein hauls”.

Još jedan veliki plus je što Shein veliki deo svoje prodaje ostvaruje putem mobilnih aplikacija, koristeći ideje iz sveta igara (odbrojavanja i popusti), dodatno povećavajući aktivnosti kupaca. Pre njihove odjave, Shein podstiče kupce da nastave kupovinu mameći ih poklonima i popustima nakon što dođu do određenog iznosa.

Shein je uspeo u tome da kupovinu pretvorio u pravu zabavu.

Shein, pored svega ostalog, ima i veoma niske cene. Prosečna cena po jedinici je oko 7,9 $. Imajući to na umu, analitičari su ustanovili da samo Primark u Europi i Forever 21 u SAD mogu parirati ovim niskim cenama, u pojedinim kategorijama (farmerke, majice i haljine).

Kako Shein to radi?

1. Nema izvoznih poreza iz Kine;
2. Dostava pojedinačnih paketa iz Guangdonga – bez poreza na uvoz/prodaju;
3. Shein koristi dobavljače koji dizajniraju svoje proizvode i sklapaju ugovore sa proizvođačima koji rade isključivo za Shein (pristaju da rade male serije);
4. Brza prodaja znači da je vrlo malo novca zarobljeno u zalihama;
5. Samostalna logistika i nedostatak fizičkih trgovina = rast ovog brenda nije zahtevao mnogo kapitala.

Kada je optužen za kopiranje kompanija poput Dr. Martens i Levi’s, novi modni div iz Kine je počeo da podržava nezavisne modne dizajnere, koji sada proizvode posebne linije za Shein.

Pitanje je – kako će zapadni modni svet odgovoriti ako se u budućnosti pojave novi azijski igrači?

Ostavite Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Takođe Pogledaj:
Close
Back to top button