Život u Kini

Zašto Je Važno Prilagoditi Poslovanje Lokalnom Tržištu U Kini?

[dropcap]Š[/dropcap]ta je to novo što se poslednjih decenija promenilo u nekada ekonomski, tehnički i tehnološki nerazvijenoj Kini? Mnogo toga.

Postavimo osnovno pitanje: Koliko lokalni uslovi i kontekst poslovanja utiču na poslovanje u Kini?

Šta mislimo kada kažemo lokalni uslovi? Ovde pre svega mislimo na instutucionalne okvire i izvore kapitala u zemlji domaćinu u kojoj strana firma posluje.

Možda je lakše ove uslove objasniti na primeru koji svi znamo – AMAZON.

AMAZON je br 1 e-trgovina u svetu, ali je u Kini tek na 7 mestu. Zašto je tako velika razlika?

3 su potencijalno najveća razloga za to:

1. Velika geografska udaljenost od same centrale Amazona koja se nalazi u SAD, što uslovljava sporije donošenje odluka kada je u pitanju kinesko tržište, koje je izuzetno dinamično.

2. Sam izgled sajta, njegov dizajn i arhitektura ne odgovara u potpunosti kineskom tržištu i kineskom kupcu, koji je navikao na drugačiji tip e-prodaje.

3. Ukoliko uporedimo Amazon sa direktnim konkurentima u Kini, Amazon ima značajno manje akcija i popusta, na šta su kineski kupci navikli, pa je to nedvosmisleno očekivanje br.1 za svaku e-trgovinu u Kini.

Navedimo još jedan interesantan primer, američkog giganta u oblasti prodaje elektronike – BEST BUY. Ova firma se povukla sa kineskog tržišta daleke 2011.godine.

Nekoliko je razloga vezano za ovaj fijasko:

1. Prvi razlog je organizacija logistike na teritoriji Kine. Naime, BEST BUY je insistirao na tome da se za sve dostave koriste kombi vozila kompanije, čak i za one najmanje. Za razliku od BEST BUY strategije, druge kompanije (kako kineske, tako i strane) su za dostave koristile lokalne firme. Korišćenje kombija na kome je BEST BUY insistirao je vodilo u bespotrebno trošenje novca, smanjujući time kompetetivnost firme na kineskom tržištu.

2. Drugi razlog je bilo pitanje zaposlenih. Jasno je da je za stranu firmu na tržištu Kine od izuzetne važnosti pitanje ljudskih resursa. Postoje mnogi izvori koji tvrde da se menadžeri (koji nisu kineskog porekla) nisu ponašali dobro prema kineskim zaposlenima, što je dodatno pogoršalo situaciju.

Treći gigant koji je takođe odustao od kineskog tržišta je GOOGLE. Iako se govori o tome da je GOOGLE zabranjen u Kini, priča je unekoliko drugačija. Naime, ovaj gigant se sa tržišta povukao 2010.godine.

Zašto?

Nekoliko je razloga, a dva su osnovna:

1. GOOGLE je uradio loš posao u lokalizaciji, te je imao dosta lošiji tržišni udeo od svog kineskog konkurenta – vodećeg pretraživača u Kini – BAIDU.

2. U Kini postoji striktna kontrola sadržaja na internet. Vlada je ta koja kontroliše sadržaj i tu nema mesta za pregovore. GOOGLE nije želeo da se podvrgne ovakvoj kontroli u Kini, što je dalje doprinelo njegovom izlasku sa tržišta Kine.

Zato kada govorimo o lokalnim uslovima moramo ih dobro upoznati pre početka svake poslovne aktivnosti u Kini, jer je kultura drugačija, tržište je drugačije, očekivanja kupaca su različita.

Ostavite Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button